Najlepsze zabawy ogrodowe dla dzieci

Podczas pięknej pogody każdy rodzic chciałby skorzystać ze świeżego powietrza i promieni słonecznych, ale w taki sposób, aby również jego pociecha uczestniczyła aktywnie w tym wypoczynku. Jak to jednak zrobić, aby maluch podczas pobytu na podwórku się nie nudził i, aby pobyt w ogrodzie nie skończył się po kilku minutach marudzeniem i płaczem? Należy mu zaproponować jakieś atrakcyjne ogrodowe zabawy. Mogą to być zarówno zabawy wykorzystujące dostępne w sklepach gadżety, jak i nie wymagające specjalnych przygotowań i akcesoriów. Niektóre z nich znamy na pewno ze swojego dzieciństwa i mogą być one wspaniałym pretekstem dla spędzenia czasu wspólnie całą rodziną.

Dmuchane baseny, zjeżdżalnie i trampoliny

Upalne lato zachęca nas do szukania ochłody, szczególnie w wodzie. Każdy maluch będzie przeszczęśliwy, mogąc popluskać się w wodzie, pochlapać mamę lub rodzeństwo korzystając z dmuchanego basenu. Atrakcyjne mogą być również propozycje samych zabaw w wodzie, poczynając od przelewania wody wiaderkiem, po wyławianie rybek za pomocą sieci czy też puszczanie nakręcanych pływających żabek i łodzi. Można wykorzystać tu także bardzo popularne dmuchane zwierzaki, koła ratunkowe czy piłki. 

Doskonałą propozycją na spędzanie aktywnie wypoczynku w ogrodzie są zabawy na zjeżdżalni, trampolinie czy huśtawce. Pomagają one dziecku ćwiczyć równowagę, zręczność i utrzymują je w stałym ruchu. Każdy maluch uwielbia takie ćwiczenia!

Zabawy ruchowe

Wspaniałą propozycją zabaw w ogrodzie są znane przez wszystkie dzieci i przekazywane z pokolenia na pokolenie zabawy w chowanego, w berka, w „raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. 

A może zabawa w podchody albo poszukiwanie skarbu? Możemy schować w ogrodzie skarb (przykładowo słodycze czy lody), których znalezienie będzie swoistą nagrodą i stworzyć dostosowaną do wieku dzieci, pełną wskazówek trasę dojścia do celu. Można również wykorzystać do tego celu zabawę w ciepło-zimno. 

W ogrodzie możemy również stworzyć tor przeszkód, angażując wszystkie rzeczy, które mamy w nim do dyspozycji. Przeczołgiwanie się pod stołem ogrodowym, przejście po skakance rozłożonej po trawie, a może takie okrążenie rabatki z kwiatami czy donicy, aby nie został dotknięty żaden listek? Nic nas nie ogranicza, tylko wyobraźnia, w wymyślaniu zasad pokonywania toru.

Kreatywne zabawy w ogrodzie

Zabawy w ogrodzie na pewno nie są nudne, ale możemy je jeszcze troszkę zmodyfikować i uatrakcyjnić. Nawet z pozoru zwykła zabawa w odbijanie piłki może być bardziej interesująca, jeśli wprowadzimy zasadę, iż jej nieodbicie lub niezłapanie będzie wymagało np. zaśpiewania piosenki czy wymienienia nazw zwierząt na określoną literę.

Jeśli dysponujemy kilkoma plastikowymi butelkami czy puszkami, to z wykorzystaniem piłki możemy zagrać w kręgle. W zależności od ilości osób możemy również wykorzystać piłkę do zabaw grupowych: gry w piłkę nożną lub w „dwa ognie”.

Fajnym pomysłem na ogrodową zabawę z dziećmi będzie „mały botanik”. Udostępniając dziecku zeszyt, możemy zachęcić je do zasuszania liści, ziół i kwiatów, które następnie podpisując, stworzy swoisty zielnik. Możemy również z dzieckiem pobawić się w obserwatora przyrody, gdy za pomocą lupy przyjrzymy się dokładnie kwiatom, motylkom czy pszczołom. 

Równie kreatywną zabawą w ogrodzie będzie możliwość stworzenia przez dziecko swojego małego ogródka. Dziecko będzie miało możliwość sadzenia roślin, obserwowania ich wzrostu, pielęgnacji i zebrania plonów. Oczywiście początkowo należy wybrać takie rośliny, które będą łatwe w uprawie, tak by maluch się nie zniechęcił.

Wielki ogrodowy „misz -masz”

Pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci mogą być przeróżne. Od puszczania baniek mydlanych, odbijania balonów, rysowanie kredą po chodniku, puszczanie latawca, po  grę w badmintona. 

Ciekawą propozycją będzie również stworzenie z prześcieradła czy koca zawieszonego np. na meblach ogrodowych, namiotu. A może ten namiot to w rzeczywistości wigwam, a wszyscy domownicy to prawdziwi czerwonoskórzy Indianie?  W namiocie możemy również przygotować piknik na trawie, wystawić przedstawienie teatralne, a może pobawić się w zoo, zapraszając do zabawy w ogrodzie nasze domowe zwierzaki.  

Możliwości zabaw na podwórku jest bardzo wiele i na pewno każdy znajdzie wśród wymienionych propozycji coś dla siebie, a może będą one inspiracją do stworzenia zabawy w ogrodzie skrojonej na miarę Waszej rodziny. Najważniejsze, aby spędzony razem czas przyniósł całej rodzinie wiele radości.

Dodaj komentarz