W co się bawić z dziećmi z Ukrainy?
Niewątpliwie dzieci z Ukrainy przeżywają ciężkie chwile związane z wybuchem wojny w ich kraju, koniecznością opuszczenia swojego domu i szukaniem nowego spokojnego schronienia. Dlatego tak istotną sprawą jest pomoc dla dzieci z Ukrainy, które znalazły się w Polsce, aby mogły odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa. Pomoc ta powinna mieć nie tylko podłoże materialne, ale również należałoby pochylić się nad ich nierzadko trudnymi emocjami.
Ukraińskie dzieci możemy spotkać w polskich przedszkolach, szkołach, na naszych podwórkach… Co zrobić, aby lepiej się poczuły? Najprościej zintegrować je z dziećmi z Polski przy wykorzystaniu wspólnej zabawy.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim bardzo ważną sprawą dla zapewnienia komfortu dla obu stron jest odpowiedni dobór zabaw. Początkowo należy postawić na takie gry i zabawy, które opierają się głównie na gestach, rysunkach, tak aby bariera językowa stanowiła jak najmniejszy problem. Możemy również skorzystać z pomocy osoby znającej zarówno język polski jak i ukraiński, która byłby wsparciem w komunikacji w trudnych sytuacjach.
Równie pomocny może okazać się telefon komórkowy z popularnym translatorem językowym, z którego możemy w razie potrzeby skorzystać. Istotną rzeczą jest również konieczność zwrócenia uwagi na tematykę gier i zabaw. Z oczywistych powodów należy unikać motywów wojennych, które mogłyby sprowokować przykre myśli i powrót smutnych wspomnień. Nie wskazane są również zabawy opierające się na zaciętej rywalizacji.
Uniwersalne gry i zabawy
Najmłodsze dzieci mają najmniejsze problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami i przełamaniem bariery językowej. W ich przypadku gesty i mimika bardzo ułatwiają nawiązanie nici porozumienia. Przedszkolaki mogą wspólnie bawić się figurkami zwierząt, masą plastyczną, klockami, lalkami czy samochodami… Zacieśnianiu koleżeńskich relacji z rówieśnikami sprzyjają różnorakie zabawy ruchowe. W przypadku maluchów mogą to być takie zabawy jak ciuciubabka, berek, odbijanie balonika, zabawy piłką, kręgle.
Kilkulatki bardzo lubią zabawy w wymyślane tory przeszkód, które możemy modyfikować stosownie do wieku dzieci, różnego rodzaju slalomy między przeszkodami. Podawanie piłki górą ponad głowami, kiedy dzieci siedzą okrakiem w rzędzie jedno za drugim, również może być sposobem na lepsze poznanie się i polubienie. A może do budowania wspólnej sympatii przyczyni się zabawa polegająca na rzucaniu piłeczki w kółku i równoczesnym wymawianiu swoich imion czy też przykładowo nazw rzeczy, potraw, zwierząt, które się lubi.
Przedszkolaki nie pogardzą również najprostszymi zabawami takimi jak: rysowanie kredą po chodniku, puszczaniem mydlanych baniek czy wspólnym kolorowaniem obrazków.
Zabawy dla trochę starszych dzieci
Starsze dzieci w wieku szkolnym możemy zainteresować wspólnym układaniem puzzli czy czytaniem bajek po polsku i ukraińsku. Bardzo pomocne w zacieśnianiu więzi i integracji będą również gry planszowe. W ich przypadku często instrukcje są dostępne w kilku językach, co może być niebagatelnym ułatwieniem w zrozumieniu zasad gry.
W tej grupie wiekowej sprawdzą się również klasyczne zabawy z piłką, w tym gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka). Pomoże to stworzyć poczucie przynależności do grupy, integrację z poszczególnymi jej członkami i tworzenie nowych wspaniałych koleżeńskich i przyjacielskich relacji. A może zaproponować starszakom grę w badmintona czy w klasy? Możliwości jest bardzo wiele. Warto wsłuchać się też w to, co mają do powiedzenia ukraińskie dzieci odnośnie swoich ulubionych zabaw i może skorzystać z ich propozycji…
Przydatny artykuł dla rodziców i opiekunów dzieci z Ukrainy, którzy chcą zapewnić im ciekawe i atrakcyjne zabawy. Podoba mi się, że autorzy artykułu zwracają uwagę na kulturowe różnice i podpowiadają, jakie zabawy mogą być szczególnie interesujące dla dzieci z Ukrainy.