Hobby horse brzmi dość nieznajomo i egzotycznie, choć zainteresowanie taką formą spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej popularne także w Polsce. Hobby horse to nie tylko dziecięca zabawa w „jeżdżenie” na koniku na kiju, ale pewnie ku zaskoczeniu wielu osób, pełnoprawna dyscyplina sportowa.
Hobby horsing powstał w 2011 roku w Finlandii i to właśnie kraje skandynawskie wiodą prym w rozwoju tej dziedziny sportu. Idea tej aktywności polega na odgrywaniu jazdy na koniu z wykorzystaniem kukiełki głowy konia usytuowanej na kiju. Hobby horsing nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do symulowania jazdy na prawdziwym koniu. Sport ten to przede wszystkim prawdziwe zawody jeździeckie, realne emocje i zacięta rywalizacja między zawodnikami. Rywalizacja ta odbywa się w 4 kategoriach.
Są to skoki przez przeszkody, ujeżdżenie (wykonywanie figur jeździeckich takich jak: pasaż, piruet, renwers czy piaf), cross (skoki przez naturalne przeszkody umiejscowione w terenie typu kłody drewna czy rowy) oraz western (jazda konna zbliżona do rodeo z rzucaniem lassem czy umiejętnością pracy z bydłem). Najczęściej uprawianą dyscypliną są skoki przez przeszkody, gdzie zawodnicy pokonują imponujące wysokości dochodzące nawet do 120- 130 cm. Wymaga to sporej kondycji i sprawności fizycznej, ale stanowi świetną formę aktywności na świeżym powietrzu integrującą całą rodzinę.
Od czego zacząć?
Jeśli Twoje dziecko uwielbia konie, jeździ konno, a może marzy o tym, aby mieć prawdziwego konia — to właśnie hobby horsing może być odpowiedzią na jego zamiłowanie.
Najważniejsza oczywiście jest kukiełka konia. Można wykonać ją własnoręcznie bądź kupić. W Polsce ceny koników hobby horse oscylują wokół 200-500 zł. Koniki są wykonywane ręcznie z dbałością o szczegóły wyglądu, które mają w jak najbardziej rzeczywisty sposób odzwierciedlać prawdziwego wierzchowca. Koniki są cieniowane i ręcznie malowane. Całość kukiełki formowana jest na stabilnej, lecz równocześnie lekkiej konstrukcji, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.
Materiały wykorzystywane przy tworzeniu konika są najczęściej grubsze i przyjazne w dotyku, co zapewnia trwałość figurki, ale również zachęca do szczotkowania jej przez dziecko i oczywiście przytulania. Grzywa pozwala na rozwijanie kreatywności dziecka i tworzenie dowolnych wymyślnych fryzur. Koniki hobby horse niejednokrotnie wyposażone są również w kantar i wodze. Dziecko może wybrać konika pod względem swoich indywidualnych upodobań, wielkości rumaka czy jego umaszczenia.
Hobby horsing najczęściej uprawiają dziewczynki w wieku od 10 do 13 lat, jednakże w Skandynawii w oficjalnych zawodach w hobby horsingu uczestniczą zawodnicy w wieku od 10 aż do nawet 18 lat. W Finlandii odbywają się również Międzynarodowe Zawody w Hobby Horsingu. Również w Polsce organizowanych jest szereg zawodów w hobby horsingu, a ich terminy wypełniają całoroczny kalendarz. Pojawia się także coraz więcej klubów skupiających miłośników tej dyscypliny sportu.
Hobby horsing to same korzyści. Na pewno uczy wytrwałości i determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów, poszerza wiedzę o koniach i opiece nad nimi, ale również inspiruje do nauki prawdziwego jeździectwa, poprawia kondycję i sprawność fizyczną.