Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    What's Hot

    Przyczepka do roweru dla dzieci – do ilu lat?

    19 czerwca 2025

    Czy dziecko w przyczepce rowerowej musi mieć kask?

    19 czerwca 2025

    Po czym poznać że ciąża obumarła?

    8 czerwca 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Malizna.pl
    • Kontakt
    • O mnie
    Facebook Instagram Pinterest
    • Ciąża
    • Żłobek
    • Szkoła
    • Nauka
    • Pasje
    • Przedszkole
    • Wakacje
    • Zabawa
    • Zdrowie
    Malizna.pl
    Strona główna » Bez kategorii » Czego szkoła nie może zabronić?
    Szkoła

    Czego szkoła nie może zabronić?

    EwelinaBy Ewelina27 maja 2025Updated:10 czerwca 2025Brak komentarzy3 Mins Read

    Kiedy nasze dzieci dorastają i wkraczają w wiek szkolny, jako rodzice często zadajemy sobie pytanie, co szkoła może, a czego nie może robić w kontekście naszych pociech. Każda placówka ma swoje reguły i zasady, ale czy zdarzyło Wam się zastanowić, czego szkoła absolutnie nie ma prawa zabronić?

    Choć przyznam, że jako rodzic najpierw martwiłam się o to, czy maluchowi spodoba się w szkole, później zwróciłam uwagę na to, jak bardzo szkoły i ich regulaminy mogą różnić się między sobą. Przypomniało mi to, jak ważne jest, by jako rodzice znać prawa naszych dzieci oraz to, czego żadna szkoła nie może im odebrać.

    Prawo do wyrażania siebie

    Przede wszystkim, nasza pociecha ma pełne prawo do wyrażania siebie. Oczywiście, w ramach zasad dobrego wychowania i poszanowania innych. Jednak, szkoła nie może zabronić dziecku wyrażać siebie poprzez:

    • ubiór – o ile jest on zgodny z ogólnie przyjętymi normami i nie jest obraźliwy dla innych,
    • styl fryzury,
    • noszenie pewnych ozdób, aż do momentu, kiedy nie zagrażają one bezpieczeństwu dziecka lub innych.

    Pamiętam sytuację, kiedy jedno z dzieci w klasie mojego syna przyszło z jaskrawym pasemkiem we włosach. Inne dzieci były zachwycone, a nauczycielka, chociaż na początku zdziwiona, potem zaakceptowała nowy styl. To było miłe przypomnienie, że indywidualność naszych dzieci powinna być doceniana, a nie tłumiona.

    Prawo do odpoczynku i zabawy

    Nasz mały przedszkolak, chociaż już formalnie „uczniem”, nadal jest dzieckiem. Szkoła nie może zabrać prawa do zabawy i odpoczynku, które jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. Dziecko potrzebuje czasu na relaks zarówno w trakcie dnia, jak i po lekcjach.

    Zauważyłam, że w naszej szkole witają się zajęcia na świeżym powietrzu i kreatywne zabawy. To zachęcające, kiedy widzę, jak ważne jest dla nauczycieli, by nasi mali odkrywcy mieli czas na po prostu bycie dziećmi.

    Sprawdź:  Co szkoła może zrobić z agresywnym uczniem?

    Prawo do dostosowanej edukacji

    Każde dziecko, niezależnie od specyfiki jego możliwości i potrzeb, ma prawo do dostosowanej edukacji. To oznacza, że szkoła powinna starać się dostosować swój program do indywidualnych potrzeb każdego ucznia, szczególnie w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami.

    Jednym z przykładów jest sytuacja, gdy nauczycielka mojego synka zauważyła, że Jasio lepiej radzi sobie z nauką przez praktyczne eksperymenty niż tradycyjne metody. Zachęcała mnie do włączenia eksperymentów w nasze domowe zabawy i to naprawdę pomogło.

    Prawo do informacji

    Nie możemy zapomnieć o tym, że jako rodzice mamy prawo do pełnej informacji na temat postępów i trudności, które nasze dzieci napotykają w szkole. Szkoła jest zobligowana do tego, by regularnie informować nas o ocenach, zachowaniu i ogólnym samopoczuciu naszego dziecka.

    Osobiście, zawsze doceniam, gdy nauczycielka mojego syna pisze do mnie maila z szybkim raportem po większej imprezie szkolnej czy przedstawieniu. To nie tylko pomaga mi być na bieżąco, ale także pokazuje, jak ważna jest współpraca rodzica z nauczycielem.

    Wspieranie otwartości i dialogu

    Tak więc, drodzy rodzice, pamiętajmy, że szkoła powinna być miejscem, które wspiera naturalną ciekawość i otwartość naszych pociech. Najlepszym sposobem na zapewnienie naszych dzieci tych praw jest otwarty dialog z nauczycielami oraz świadomość ich praw.

    Podzielcie się swoimi doświadczeniami i poradami w komentarzach – razem możemy zrobić jeszcze więcej dla dobra naszych pociech. Jeśli macie jakieś zabawne historie dotyczące szkolnych przygód, chętnie je usłyszę!

    Ewelina
    Ewelina
    • Website

    Cześć, mam na imię Ewelina i witam Cię na moim blogu Malizna.pl – miejscu, które stworzyłam z myślą o innych rodzicach, którzy – tak jak ja – każdego dnia próbują ogarnąć małe domowe tornado i przy okazji nie zgubić siebie. Na co dzień mieszkam z rodziną w podwarszawskiej miejscowości, w domu z ogródkiem pełnym dziecięcych zabawek, kocyków i kredy. Jestem mamą dwójki maluchów i – odkąd pojawili się na świecie – moje życie nabrało zupełnie nowego rytmu. Rytmu dziecięcej ciekawości, śmiechu, ale też wyzwań, zmęczenia i uczenia się siebie na nowo.

    Podobne artykuły

    Jakiego angielskiego uczymy się w szkołach?

    26 maja 2025

    Co szkoła może zrobić z agresywnym uczniem?

    4 maja 2025

    Jakie przedmioty są w szkole mundurowej?

    13 lutego 2025

    Czy szkoła może wyrzucić ucznia?

    6 lutego 2025

    Czym się różni szkoła społeczna od prywatnej?

    3 stycznia 2025

    Czy szkoła wlicza się do stażu pracy?

    18 grudnia 2024
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

    Zabawa

    Przyczepka do roweru dla dzieci – do ilu lat?

    19 czerwca 2025

    Przyczepki rowerowe to popularny sposób na wspólne rodzinne wycieczki rowerowe, ale ważne jest, aby wiedzieć,…

    Czy dziecko w przyczepce rowerowej musi mieć kask?

    19 czerwca 2025

    Po czym poznać że ciąża obumarła?

    8 czerwca 2025

    Do jakiego wieku jest przedszkole?

    8 czerwca 2025
    Facebook Instagram Pinterest
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    • O mnie
    © 2025

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda